IKONA – MATKA BOSKA POCIESZYCIELKA STRAPIONYCH Z GROSIKAMI, Rosja, 1890-1918

2,875.00

Tempera, deska, złocenie; 31,2 x 26,2 cm
Stan zachowania: po konserwacji.
Ikona przypłynęła Newą do posiadłości petersburskich kupców Kurakinów. Odziedziczył ją kupiec Matwiejew, który ofiarował ją do kaplicy Tychwińskiej we wsi Kłoczki pod Petersburgiem, koło Manufaktury Szkła. Podczas burzy w 1888 r. piorun uderzył w kaplicę i tylko ta ikona nie uległa zniszczeniu, lecz przywarło do niej 12 monet, a twarz Bogurodzicy pojaśniała. Wkrótce od ikony dokonały się cudowne uzdrowienia. W 1893 car Aleksander III ofiarował pieniądze na budowę cerkwi, którą konsekrowano w 1898 r. (zburzona w l. 1930-ch).

SKU: 361153 Kategorie: ,