1,725.00 zł
Tempera, deska; okład – mosiądz srebrzony i złocony (nie widoczny zna fotografii); 30,7 x 24 cm Stan zachowania: pęknięcie deski, odpryski warstwy malarskiej przy pęknięciu i na krawędziach.
Święto ikony obchodzone jest w piątek w tygodniu wielkanocnym. Ustanowiono je ku czci odnowienia przez cesarza Justyniana świątyni w Konstantynopolu ustawionej nad cudow-nych źródłem (pierwotnie w zagajniku poświęconym Bogurodzicy), wzniesionej przez cesarza Leona I. W Rosji ikona ta pojawiła się w wieku XVII, a jej schemat ikonograficzny w porównaniu z greckimi pierwowzorami uległ przemianom świadczącym o nadaniu pogłę-bionej symboliki wizerunkowi.