IKONA – SCENY Z ŻYWOTU PROROKA ELIASZA,Rosja, 4. ćw. XIX w.

1,725.00

Tempera, deska, złocenie; 30,9 x 25,7 cm
Stan zachowania: przetarcia złoceń.
Ikona o charakterze narracyjnym, przedstawiająca epizody z życia proroka Eliasza. Wgórnej partii ikony Bóg Ojciec wbiałych szatach trzymający glob zwieńczony krzy-żem, patrzy w stronę ognistego rydwanu, którym jedzie prorok Eliasz. Nad rydwa-nem unosi się anioł. Prorok zrzuca swojemu uczniowi Elizeuszowi szatę. Poniżej po lewej stronie przedstawiona jest scena pokonania przez Eliasza kapłanów boga Baala na górze Karmel podczas składania ofiar ciałopalnych, która przesądziła o wyższości Jahwe nad Baalem. Pośrodku ikony umieszczony jest Eliasz zasiadający w grocie, któremu kruk niesie jedzenie. W lewym dolnym rogu śpiącemu prorokowi jedzenie przynosi Anioł, a w prawym dolnym narożniku przedstawione jest rozdzielenie wód Jordanu przez proroka za pomocą uderzenia szatami – scenie przygląda się uczeń Eliasza. Po wniebowzięciu Eliasza Elizeusz rozdzielił wody Jordanu w podobny sposób jak jego nauczyciel. Został przez to uznany za jego następcę.

SKU: 361116 Kategorie: ,