Stanisław Michał WÓJTOWICZ

1,203.76

PEJZAŻ Z KOŚCIOŁEM, 1942

Akwarela, papier; 24,5 x 33,8 cm w świetle passe-partout
Sygnowany l.d.: St. Wójtowicz

Stanisław Michał WÓJTOWICZ

1920 Kraków – 1991 Kraków

Wybitny grafik i malarz. W latach 1940-1942 uczył się w Staatliche Kunstgewerbeschule w Krakowie. Następnie na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP w latach 1945-1947, gdzie od roku 1950 do 1975 pracował jako wykładowca. Był także wielką indywidualnością krakowskiego pejzażu artystycznego. Jak mało który artysta może poszczycić się obecnością swoich prac w takich miejscach jak Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Ze swoimi grafikami jeździł wszędzie, zdobywał najwyższe nagrody, należał do elitarnego ugrupowania XYLON, oraz grup Marg i Krąg, w Polsce jednak indywidualnie prawie nie wystawiał. Jego kariera artystyczna zaczęła się malarstwem. Studiował u Z. Pronaszki, E. Eibischa i J. Fedkowicza na krakowskiej ASP. Choć wyrosły z tradycji malarstwa kolorystycznego, zwrócił się ku grafice posługującej się jedynie czernią i bielą. Mówił: najbardziej lubię czerń i biel, czasem wprowadzam w grafiki czerwień, błękit, złoto, srebro, bo to moje ulubione kolory. Jest paradoksem, że pomimo, iż zawsze uważał się za malarza, największym jego osiągnięciem była grafika.

SKU: 361109 Kategorie: ,