024. BOLESŁAW KUDEWICZ

2,200.00

KWIATY W OGRODZIE

Olej, tektura; 35 x 39,5 cm

Sygnowany l.d.: B. Kudewicz

Cena wywoławcza 2200

Estymacja 3000 – 3200

177 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego

17 listopad 2018 | sobota, godz: 17:00

Bolesław KUDEWICZ

1887 Lwów – 1957 Kłodzko

Malarz. Początkowo uczył się we Lwowie w szkole malarstwa Stanisława Kaczora Batowskiego, następnie wstąpił do krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie był uczniem Stanisława Dębickiego i Jacka Malczewskiego. Odbył podróże do Francji (1925 i 1931) oraz do Włoch (1928 i 1928). Pracował jako nauczyciel rysunku w Krzemieńcu, a także jako scenograf w teatrach we Lwowie, Lublinie i Krakowie. W 1924 roku osiadł w Łodzi, gdzie w latach od 1930 do 1933 kierował pracownią scenograficzną w Teatrze Miejskim. Projektował również tkaniny i plakaty. Wspólnie z Władysławem Strzemińskim i Karolem Hillerem uczył w 1932 roku na kursach malarskich dla rzemieślników rysunku, perspektywy, estetyki wnętrz, kostiumologii malarstwa teatralnego i kompozycji mebli. W czasie II wojny światowej przebywał we Lwowie i Kamieńcu Podolskim i malował portrety. W 1946 roku mieszkał krótko w Krakowie, a następnie osiadł w Kłodzku. Wystawiał w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych (1912 i 1928), we Lwowie (1913 i 1917) w Łodzi (1924 i 1926, 1930), w Warszawie (1950) oraz we Wrocławiu (1950).

SKU: 361073 Kategoria: