5,750.00 zł
Tempera, deska, złocenie; 42 x 32,7 cm
Stan zachowania: ślad konserwacji w miejscu połączenia jednej deski.
Święto ikony obchodzone jest w piątek w tygodniu wielkanocnym. Ustanowiono je ku czci odnowienia przez cesarza Justyniana świątyni w Konstantynopolu ustawionej nad cudownych źródłem (pierwotnie w zagajniku poświęconym Bogurodzicy), wzniesionej przez cesarza Leona I. W Rosji ikona ta pojawiła się w wieku XVII, a jej schemat ikonograficzny w porównaniu z greckimi pierwowzorami uległ przemianom świadczącym o nadaniu pogłębionej symboliki wizerunkowi.