Franz ROUBAUD

33,960.00

ZAPRZĘGI NA DRODZE

Olej, płótno; 28 x 42,5 cm
Sygnowany p.d.: F. Roubaud

Franz ROUBAUD

1856 Odessa -1928 Monachium

Syn francuskich emigrantów osiadłych w Odessie. W latach 1877-1878 studiował w Monachium – początkowo w Akademii, u K. Piloty`ego, O. Seitza i W. Dieza. W latach 1878-80 kształcił się w klasie antyku i technologii malarskiej. W 1881 roku postanowił odwiedzić kraj swoich przodków, wyjechał do Paryża i na południe Francji. Pod koniec roku powrócił do Monachium, gdzie związał się ze środowiskiem polskich artystów, skupionych wokół Józefa Brandta i kształcił się w jego prywatnej szkole. To właśnie osobowości Brandta i Wierusza- Kowalskiego wywarły największy wpływ na jego twórczość. Zafascynowany Kaukazem w latach 1883-84 zwiedzał Erewań, Tyflis, Baku, Bucharę, Taszkient, malując sceny z życia tamtejszych mieszkańców. Wypracował swój indywidualny styl, któremu pozostał wierny do końca życia. W 1885 roku otrzymał zamówienie z Petersburga. Dzieło uwieńczyła panorama Zdobycie górskiej twierdzy Achulgho na Kaukazie, zakupiona przez cara Aleksandra III. Jego sukces wzbudził zainteresowanie księcia Luitpolda w Monachium, co zaowocowało kolejnymi zamówieniami oraz umocnieniem się pozycji artysty. Car Mikołaj II zamówił u niego panoramę obrony Sewastopola. Roubaud otrzymał za nią tytuł profesora zwyczajnego i w 1903 został mianowany dyrektorem Wydziału Malarstwa Batalistycznego Akademii Petersburskiej. W roku 1911 powrócił do Monachium, gdzie mieszkał do końca życia stale utrzymując kontakty z Petersburgiem.

SKU: 360730 Kategorie: ,