246F. SZAFA W STYLU BIEDERMEIER, Niemcy Północne lub Gdańsk, ok. 1820-1835

4,500.00

Konstrukcja – sosna; fornir – mahoń; 179 x 110 x 54 cm

Szafa bieliźniarka mahoniowa, prostopadłościenna, z zaokrąglonymi przednimi narożami, ze schodkowym zwieńczeniem, zamknięta jednoskrzydłowymi drzwiami imitującymi front sekretery (podział na głęboką szufladę dolną, klapę i płytką szufladę górną). Nóżki niskie, klockowe. Gzyms wieńczący o profilu skocji, od frontu wzbogacony listwą o kształcie spłaszczonego trójkąta. Pośrodku trzech niskich stopni zwieńczenia szufladka o falistym licu. Front zafornirowany 2 liściami okleiny przechodzącej przez partię cokołową, ramę i płyciny skrzydła i gzyms wieńczący Wewnątrz, w narożnych ramiakach listwy zębate stanowiące wsporniki półek. Konstrukcja wieńcowa spinana zamkiem stolarskim z przesuwnym suwakiem. Ścianki boczne, dno i daszek deskowe; plecy i skrzydło drzwi ramowe z 2 płycinami. Zamek stalowy wpuszczany, jednoryglowy. Znaki na plechach: G.32. / G / Cu….n – tuszem; fragment nalepki papierowej w jęz. niemieckim; Dostawić do Urz …./ Zoppot / Urząd Celny nada… – fragment nalepki przewozowej na plecach.

Stan zachowania: dobry, półka i drążek wewnątrz nieoryginalne; drobne ubytki i uzupełnienia forniru; uschnięta lewa płycina pleców.

Niewielka szafa imitująca sekreterę, stanowiąca do niej pendant, czyli harmonijną, symetryczną kompozycję w wyposażeniu wnętrza, często gabinetów i pokoi pracy ludzi wolnych zawodów. Rozpowszechniona w dobie biedermieru i w okresie dominacji stylu Ludwika Filipa (odwołującym się do baroku i rokoka), szczególnie w krajach niemieckojęzycznych, gdzie nadano jej nazwę Blenderschrank.

Pochodzenie: rezydencja Nowina Chrzanowskich w Opaczy.

Cena wywoławcza 4500

Estymacja 5500 – 6000