Feliks ROLIŃSKI

  • WILANÓW

  • Olej, tektura; 39,5 x 49,3 cm
    Sygnowany p. d.: F. Roliński
    Na odwrociu naklejka: Roliński Felix "fragment Pałacu w Wilanowie"

Description Obiekt dostępny w Galerii na Freta
Warszawa, Freta 25 Roliński Feliks studiował od 1897 do 1900 Kunstgewerbeschule i Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Był członkiem TZSP. Podróżował do Niemiec, Czech, Szwecji do 1939. Malował techniką akwarelową, temperową i olejną, głównie pejzaże, portrety, martwe natury. W 1907 do 1935 wykładał m.in rysunek w Gim. Im. Staszica, w 1922-22 na kursach dla nauczycieli rysunku, które były prowadzone przez K. Tichego, w 1929-39 nauczał malarstwa i rysunku w Żeńskiej Szkole Arch. im. S. Noakowskiego, od
1940-44 organizował tajne nauczanie rysunku i malarstwa. Od 1945 do 1951 profesor studium pedagogicznego a już w 1951-61 kierownik i profesor nadzwyczajny. Wykładowca na ASP w Warszawie. Miał liczne wystawy indywidualne m.in.: w 1938 w TZSP, w 1963 Kordegarda. Jego prace znalazły się również na wystawach zbiorowych na salonach TZSP i IPS do 1939, w 1946 na salonach Wiosennych w Warszawie, na salonach Malarstwa, rzeźby i grafiki w Poznaniu w 1948, w Muzeum Narodowym i w Zachęcie.
Prezentujemy malarskie przedstawienie pergoli, z której widoczna jest jedna z wież Pałacu w Wilanowie. Tonacje ciepłe i zimne przeplatają się ze sobą w planie pierwszym obrazu. Mocne pociągnięcia pędzla w częściach roślinności na pergoli, stanowią kontrast do delikatnie zarysowanych szczegółów architektonicznych.
Miejsce: Galeria na Freta

Base price 1650,00 zł