Michiel CARREE (CARRÉ)
PASTERZ ZE STADEM WE WŁOSKIM PEJZAŻU, 1692

Olej, płótno; 22 x 35 cm

Sygnowany p.d.: M. Carre Ao 1692.

Pochodzenie: Christies, Amsterdam, 9.10.2008 (Sale 2798, lot 7)

Na odwrocie papierowa nalepka wypełniona piórem: Michiel Carré / né à Amsterdam / 1666 – 1728

Michiel CARREE (CARRÉ)

1657 Haga – 1727 Alkmaar

Wybitny holenderski pejzażysta Złotego Wieku. Działał w Hadze (1686-1692), Anglii (1692-95), Berlinie (1697-1713), Hadze i Alkmarze. Pierwsze nauki pobierał u starszego brata Hendrika. Następnie był uczniem Nicolaasa Berchema i Gabriela van der Leeuw. W Anglii był nauczycielem Jana de Visscher. Dzięki zdobytemu uznaniu został zaproszony do Berlina przez króla Prus Fryderyka, który mianował go malarzem nadwornym. Po śmierci monarchy wrócił do Holandii i zamieszkał w Alkmaarze. Oprócz obrazów sztalugowych dekorował reprezentacyjne wnętrza.

Base price 23600,00 zł