ANTONI GAWIŃSKI
MADONNA Z DZIECIĄTKIEM (INTENCYA), 1924
Description

Gwasz, olej, karton naklejony na tekturę, 72 x 100 cm

Sygnowany na księdze trzymanej przez anioła z prawej : XXV AG R X

Na odwrocie dwie wystawowe nalepki drukowane wypełnione piórem z warszawskiej Zachęty z 1924 z opisem pracy.

ANTONI GAWIŃSKI

1876 Warszawa – 1954 Laskowo-Głuchy

Studiował u Wojciecha Gersona w Szkole Rysunkowej w Warszawie. W latach 1896-1900 kontynuował studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u Jacka Malczewskiego i Teodora Axentowicza. W roku 1899 uzupełniał wykształcenie w prywatnej szkole malarstwa Stanisława Grocholskiego w Monachium. Po ukończeniu studiów przebywał w latach 1903-04 we Włoszech. Po powrocie z Włoch zamieszkał w roku 1904 w Warszawie. Oprócz malarstwa zajmował się ilustracją książek i czasopism. W roku 1910 poślubił Irenę z Jeziorańskich. Napisał dwie powieści: Sen życia (1906) i Stella (1910), napisał też i zilustrował kilka książek dla dzieci. Po Powstaniu Warszawskim w 1944 roku został wysiedlony do Kamieńska, w roku 1945 osiadł we wsi Głuchy w dworku Cypriana Kamila Norwida należącym do rodziny Jeziorańskich.

Base price 3622,00 zł