Maria NIEDZIELSKA
BUK
Description

Olej, tektura; 68 x 49,5 cm

Sygnowany p.d.; M. Niedzielska

Na odwrocie: „BUK” stempel: Magazyn Przyborów Malarskich / R. Aleksandrowicz / Kraków ul. Basztowa 12

Maria NIEDZIELSKA

1876 Żytomierz -1947 Kraków

Malarka, pedagożka, założycielka Szkoły Sztuk Pięknych dla Kobiet Marii Niedzielskiej w Krakowie. Pierwsze lekcje rysunku i malarstwa pobierała w Kijowie w szkole, która była filią Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Po przyjeździe do Krakowa zapisała się na lekcje do Szkoły Sztuk Pięknych dla Kobiet Toli Certowiczówny, gdzie w czasie wystawy w 1900 roku otrzymała złoty medal. Dalszą naukę pobierała w Monachium w szkole prywatnej Szymona Holóssy’ego, a potem w Paryżu w Academie Colarossi. Po powrocie do kraju uczęszczała na lekcje prywatne do Konrada Krzyżanowskiego w Warszawie. W 1908 roku otworzyła w Krakowie przy ówczesnej Szpitalnej 17 Szkołę Sztuk Pięknych dla Kobiet. Szkoła funkcjonowała przez 39 lat, aż do śmierci jej założycieli.

Base price 1180,00 zł