004. Stanisław PACIOREK
PROCESJA PRZED KOŚCIOŁEM W MODLNICY, ok. 1925
Description

Olej, tektura; 56,5 x 69 cm

Sygnowany p.d.; St. Paciorek

Cena wywoławcza 7500

Estymacja 1000 – 12000

 Aukcja 194, 25.07.2020

Stanisław PACIOREK

1882 Ładycze – 1952 Kraków

Malarz i scenograf teatralny; kształcił się w Krakowie, gdzie w 1908 ukończył Państwową Szkołę Przemysłową . Następnie, w latach 1908-1919, studiował w Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera Stanisława Laszczki oraz Teodora Axentowicza. W roku 1917 nauczał rysunku w gimnazjum realnym w Ojcowie. W latach następnych pracował jako dekorator w krakowskim teatrze Bagatela. Ponadto projektował scenografię do oper dla teatrów w Zakopanem i Częstochowy. Od 1949 był członkiem Grupy Artystów Polskich Krąg. Uczestniczył w licznych wystawach, przede wszystkim w TPSP w Krakowie i we Lwowie, a także w Bochni, Łodzi i Poznaniu. W 1945 swoje obrazy pokazał w Institute of Art. w Detroit. Malował obrazy olejne - dekoracyjne i barwne krajobrazy i sceny rodzajowe w pejzażu, widoki architektoniczne oraz portrety.

Miejsce: Archiwum

Base price 7500,00 zł