Henryk Siemiradzki

Henryk Siemiradzki to polski malarz, wybitny przedstawiciel akademizmu w malarstwie europejskim. Urodził się w 1843 roku w majątku Pieczeniegi w pobliżu Charkowa, zmarł w 1902 roku w Strzałkowie koło Częstochowy.

Wielkim sukcesem artystycznym Henryka Siemiradzkiego stało się jedno z jego monumentalnych obrazów – Pochodnie Nerona – namalowana z rozmachem i ogromną erudycją scena męczeństwa pierwszych chrześcijan. I choć twórczość Siemiradzkiego jest powszechnie kojarzona z obrazami monumentalnymi, takimi  jak wspomniane Pochodnie Nerona czy Direc chrześcijańska, w dorobku artystycznym malarza najliczniejszą grupę dzieł stanowiły obrazy niewielkiego formatu – idylliczne scenki z życia starożytnych Rzymian, ukazane na tle śródziemnomorskiego pejzażu. Podczas gdy bohaterowie na płótnach Siemiradzkiego byli idealizowani zgodnie z antycznym kanonem piękna, pejzaże artysta malował z pasją realisty, który przenosi na płótno obserwowaną cenę z niemal fotograficzną precyzją.

Henryk Siemiradzki uprawiał również malarstwo dekoracyjne, nie stroniący przy tym od tematyki alegorycznej. Do najwybitniejszych dzieł artysty w tej dziedzinie należą kompozycje:

  • “Walka ciemności z jasnością” – plafon do pałacu Zawiszów w Warszawie (1882-83),
  • “Jutrzenka plafon” – do pałacu Neczajewa w Moskwie (1886),
  • Kurtyna teatru im. J. słowackiego w Krakowie (1894),
  • Kurtyna teatru miejskiego we Lwowie (1900).

Henryk Siemiradzki – obrazy i aukcje

Obrazy sygnowane nazwiskiem Siemiradzki stanowią prawdziwą gratkę dla kolekcjonerów i miłośników sztuki. Trafiając na aukcje, płótna Siemiradzkiego wzbudzają ogromne zainteresowanie licytujących, także uczestników aukcji Domu Aukcyjnego Ostoya. Koneserów i kolekcjonerów, inwestorów i osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sztuką – wszystkich Państwa zapraszamy do udziału w aukcjach Domu Aukcyjnego Ostoya. Nasze aukcje to doskonała okazja do tego, aby wzbogacić prywatną kolekcję o cenne malowidła.

Wszystkie obrazy, grafiki oraz rzeźby licytowane na aukcjach Domu Ostoya przed aukcjami prezentujemy w Galerii na Freta. Tam możecie się Państwo zapoznać z nimi osobiście.