Polecane produkty
To z Chin pochodzi najlepsza porcelana – jednak stare polskie i niemieckie wyroby w niczym jej nie ustępują. Współcześnie mają dużą wartość kolekcjonerską, która przekłada się na ceny poszczególnych przedmiotów. Ich zakup można traktować w kategorii inwestycji, przy czym wielu zbieraczy poszukuje rzadkich okazów przede wszystkim ze względu na ich piękno i unikatowy charakter. Szczególnym przykładem oprócz naczyń o charakterze użytkowym są artystyczne formy, jak figurki, świeczniki czy drobne bibeloty, które również mają grono zwolenników.
Najdłużej działającą fabryką w naszym kraju jest Ćmielów. Jej początki sięgają 1790 r. Stara polska porcelana kolekcjonerska sygnowana tą marką osiąga naprawdę duże ceny, konkurując nawet z produktami niemieckimi czy rosyjskimi. Wazy, talerze czy figurki i bibeloty z Ćmielowa z XIX i początku XX wieku niezmiennie cieszą się dużą popularnością. Szczególnie wysoką wartość mają oryginalne rzeźby z drugiej połowy XX wieku, które cechują się wyjątkowo piękną formą i doskonałym doborem barw.
To właśnie stąd pochodzą najsłynniejsze europejskie produkty, które do dziś uważane są za wzór. Już w 1723 r. w Miśni obok Drezna została znaczona specjalną sygnaturą porcelana niemiecka, która dla wytrawnych kolekcjonerów jest znakiem rozpoznawczym starego i cennego przedmiotu. Z użytkowego punktu widzenia niczym nie ustępują jej naczynia wypalane w polskich manufakturach i przede wszystkim nie wykonuje tak wyjątkowych artystycznie figurek, bibelotów i miniaturek.
Niedługo później bo już w 1832 r. powstała w Dulowie pod Moskwą manufaktura, która pod 20 latach stała się największym producentem w Imperium Rosyjskim. Stare wyroby sygnowane marką Kuzniecow na naszych aukcjach osiągają ceny przewyższające polskie i niemieckie produkty. Trudno znaleźć typowe elementy ozdobne marki Kuzniecow – tutaj nawet stare kolekcjonerskie figurki porcelanowe mają charakter stricte użytkowy i służą jako jako kufel lub kubek.
Stara porcelana rosyjska oraz pochodząca z manufaktur niemieckich i polskich jest doskonałą formą inwestycji, dlatego żaden z egzemplarzy kolekcjonerskich nie jest traktowany użytkowo. Ich cena jest niebagatelna, dlatego są raczej ozdobą postawioną obok figurek w witrynach lub gablotach i dla swoich właścicieli będą majątkiem gotowym do spieniężenia.
Wyświetlanie 1–15 z 862 wyników
301. WĘDROWIEC, Turyngia, Rudolstadt, Ernst Bohne, ok. 1900
500.00 zł300. ROKOKOWA PARA, Turyngia, Rudolstadt, Ernst Bohne, ok. 1900
400.00 złWAZKA Z CHRYZANTEMAMI, Chiny, XIX / XX w.
360.00 złWAZA CYLINDRYCZNA, Japonia, XX w.
600.00 złTALERZ ZE SCENĄ DWORSKĄ, Japonia, ok. 1930
480.00 złWAZA Z WOJOWNIKAMI, Chiny, XX w.
360.00 złTALERZYK, Turyngia, Volkstedt-Rudolstadt, Beyer & Bock, po 1890
300.00 złTALERZYK, Saksonia, Fraureuth, 1899- 1926
360.00 złKABARET, Niemcy, Berlin-Moabit, Schumann, 1837-44
1,200.00 złFILIŻANKA, Śląsk, Wałbrzych, Krister, po 1904
240.00 złFILIŻANKA „SEVRES”, Niemcy, Marktredwitz, Thomas, po 1908
240.00 złFILIŻANKA, Niemcy, Waldershof, 1924-37
240.00 złFILIŻANKA DO MOKKI, Francja, Limoges, Sigismond Maas, po 1891
240.00 złFILIŻANKA, Śląsk, Jaworzyna Śląska (Koenigszelt), 1922-30
240.00 złDZBANEK DO HERBATY, Austria, Wiedeń, k. XVIII w.
960.00 zł