Wojciech Bonawentura Fangor - polski malarz, grafik, plakacista i rzeźbiarz. Urodzony 15. listopada 1922 roku w Warszawie, zmarły również w Warszawie 25. października 2015 roku.

Zasłynął przede wszystkim tym, ze jako jeden z nielicznych polskich artystów okresu powojennego swoimi dziełami wyprzedził czas w skali światowej. Do tej pory jest także jedynym polskim artystą, który miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Yorku. Szerokiej publiczności Wojciech Fangor jest znany przede wszystkim jako twórca inspirowanych op-artem przestrzeni, które tworzył głównie w latach 60. i 70. XX wieku.

Fangor – obrazy różnych rzeczywistości

Do 1955 roku Fangor brał udział w oficjalnym życiu artystycznym PRL, co owocowało powstawaniem obrazów zgodnych z wymaganiami realizmu socjalistycznego, takich jak znane dzieło Matka Koreanka będące obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie czy Postaci będące w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi. W okresie odwilży po śmierci Stalina zwrócił się w stronę plakatu i grafiki. Z czasem rozpoczął poszukiwania własnej formuły plastycznej, co owocowało malowaniem obrazów o uproszczonych formach. Przełom w karierze Wojciecha Fangora nastąpił w 1958 roku, kiedy to wspólnie ze Stanisławem Zamecznikiem wykonał prekursorską kompozycję przestrzenną wykorzystując w tym celu swoje obrazy. Pierwszy environment w Polsce nosił nazwę Sztuka przestrzeni. W latach 60. i 70. XX wieku stworzył serię obrazów, na których możemy podziwiać pulsujące barwami abstrakcyjne obrazy, dające wrażenie ruchu.

Fangor – obrazy w naszej ofercie

Sztuka Wojciecha Fangora jest wyjątkowa. Wystawieniu jego obrazów na aukcjach zawsze towarzyszy duże zainteresowanie kolekcjonerów sztuki. Tym bardziej czujemy się wyróżnieni mogąc zaoferować Państwu prace tego wybitnego artysty. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą. Dom Aukcyjny Ostoya posiada w swojej ofercie także płótna innych znanych i cenionych artystów, takie jak obrazy Matejki, obrazy Beksińskiego oraz obrazy Malczewskiego.