Dom aukcyjny Ostoya

ME
NU

Fangor Obrazy

Wojciech Bonawentura Fangor – polski malarz, grafik, plakacista i rzeźbiarz. Urodzony 15. listopada 1922 roku w Warszawie, zmarły również w Warszawie 25. października 2015 roku.

Zasłynął przede wszystkim tym, ze jako jeden z nielicznych polskich artystów okresu powojennego swoimi dziełami wyprzedził czas w skali światowej. Do tej pory jest także jedynym polskim artystą, który miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Yorku. Szerokiej publiczności Wojciech Fangor jest znany przede wszystkim jako twórca inspirowanych op-artem przestrzeni, które tworzył głównie w latach 60. i 70. XX wieku.

Fangor – obrazy różnych rzeczywistości

Do 1955 roku Fangor brał udział w oficjalnym życiu artystycznym PRL, co owocowało powstawaniem obrazów zgodnych z wymaganiami realizmu socjalistycznego, takich jak znane dzieło Matka Koreanka będące obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie czy Postaci będące w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi. W okresie odwilży po śmierci Stalina zwrócił się w stronę plakatu i grafiki. Z czasem rozpoczął poszukiwania własnej formuły plastycznej, co owocowało malowaniem obrazów o uproszczonych formach. Przełom w karierze Wojciecha Fangora nastąpił w 1958 roku, kiedy to wspólnie ze Stanisławem Zamecznikiem wykonał prekursorską kompozycję przestrzenną wykorzystując w tym celu swoje obrazy. Pierwszy environment w Polsce nosił nazwę Sztuka przestrzeni. W latach 60. i 70. XX wieku stworzył serię obrazów, na których możemy podziwiać pulsujące barwami abstrakcyjne obrazy, dające wrażenie ruchu.

Fangor – obrazy w naszej ofercie

Sztuka Wojciecha Fangora jest wyjątkowa. Wystawieniu jego obrazów na aukcjach zawsze towarzyszy duże zainteresowanie kolekcjonerów sztuki. Tym bardziej czujemy się wyróżnieni mogąc zaoferować Państwu prace tego wybitnego artysty. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą. Dom Aukcyjny Ostoya posiada w swojej ofercie także płótna innych znanych i cenionych artystów, takie jak obrazy Matejki, obrazy Beksińskiego oraz obrazy Malczewskiego.

 

Wojciech Fangor – specjalista w przesuwaniu wizualnych granic

Artysta był absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wojciech Fangor uzyskał dyplom w 1946 i praktycznie od początku zaczął odważnie stąpać po polskiej, ale i światowej malarskiej scenie. Wychodził poza ramy malarstwa rozumianego per se, szukając związków łączących obraz z otaczającą go rzeczywistością. W 1955 roku malarz uświetnił festiwal Młodzieży i Studentów, tworząc imponującą dekorację przestrzenną. Wśród jego najwybitniejszych dzieł obecne jest także Studium Przestrzeni. Jako jedyny polski artysta dostąpił wielkiego zaszczytu, gdy jego indywidualna wystawa pojawiła się w Guggenheim Museum w Nowym Jorku. Właśnie na wystawie w Stanach Zjednoczonych zaprezentowano najdroższy obraz, który namalował Fangor – „M22” sprzedano za przeszło 7 milionów złotych.

Działalność artystyczna Wojciecha Fangora

Jego artystyczne działania były bliskie przede wszystkimi sztuce op-art. Wizualizm towarzyszył twórcy praktycznie nieustannie. Malarz skomponował wiele prac, które dotykały problemów optycznych i zagadnień kinetycznych. Wojciech Fangor szerszemu gronu znany jest z obrazów z charakterystycznymi kołami dającymi wrażenie ruchu. Jednocześnie autor za pomocą kolorowych, kontrastujących kręgów potrafił bardzo precyzyjnie prezentować swoje artystyczne koncepcje i dawać wyraz swojej wrażliwości.

Tak samo ciekawie prezentują się dzieła Fangora z pogranicza abstrakcjonizmu i geometryzmu. Oglądając je, można wysnuć wniosek, że celem malarza było ciągłe przekraczanie granic. Wrażenie głębi jawiło się jako proste, gdy zestawiano je z pracami artysty podejmującego coraz odważniejsze próby wyjścia ze sztuką także poza obraz za pomocą najróżniejszych zabiegów optycznych, iluzyjnych i wizualnych.

Jego prace i instalacje malarskie czarują swoją odkrywczością i niesztampowym podejściem do zagadnień uważanych wcześniej za usystematyzowane. Oprócz kompozycji nawiązujących bezpośrednio do ruchu Fangor tworzył także wiele prac figuralnych i portretowych. Jego najsłynniejsze dzieła to Matka Koreanka czy Postacie.