WIELKI ATLAS GEOGRAFICZNY
ze skorowidzem nazw i tekstem objaśniającym

oprac. wedle najnowszych źródeł pod red. Wacława Nałkowskiego i Andrzeja Świętochowskiego. Warszawa 1904. Nakł. Księgarni Saturnina Sikorskiego

k. tyt., 53 kolorowe rozkładówki w litografiach, s. [4, 203] (indeks, tekst), 50 cm, opr. płsk z epoki.

Skale różne. Podstawą opracowania atlasu była trzecia edycja wielkiego niemieckiego atlasu Kieperta z lat 1892-1900, uzupełniona w polskim wydaniu mapami klimatycznymi świata, etnograficznymi Europy i świata oraz Galicji i Królestwa Polskiego. Każda mapa otrzymała osobny skorowidz ze spolszczonym nazewnictwem geograficznym. Atlas wydawano w zeszytach, w ramach subskrypcji w latach 1897-1906 (rok oficjalny 1904 stanowi datę rosyjskiej cenzury). Zeszyty nie zachowywały kolejności numerowanych tablic, a spis treści umieszczony na początku dzieła nie uwzględniał z kolei numeracji stron. Było to wynikiem zmiany przez wydawców koncepcji edytorskiej pod wpływem geografa W. Nałkowskiego. Wydawnictwo obejmuje łącznie zgodnie ze spisem 53 tablice map (liczonych po rozłożeniu podwójnie wskutek zastosowanej numeracji)

Stan: zabrudzenia, przetarcia oprawy, rozdarcia grzbietu, przebarwienia papieru

Base price 2360,00 zł