DOKUMENTY I PAMIĄTKI PO BOLESŁAWIE SZYMANOWSKIM
Bolesław Szymanowski (1891 Rzechta -1964 Warszawa) kapitan wojska polskiego, artysta legionowy. Od 1. X. 1914 służył w legionach w 1 Pułku Piechoty I Brygady, potem w wojsku polskim jako oficer intendentury w 1 Dywizji Legionów. Uczestnik walk o Wilno i wojny bolszewickiej. W okresie międzywojennym pracownik księgowości Zakładów Frageta, Monopolu Tytoniowego, Polskiego Radia. We wrześniu 1939 r. opuścił Polskę by przez Rumunię przedostać się do Francji, gdzie wstąpił do formowanego tam polskiego wojska. Po klęsce Francji w Polskich Siłach Zbrojnych w Wielkiej Brytanii, gdzie awansował do stopnia kapitana. Po zakończeniu działań wojennych oficer łącznikowy Dowództwa Wojsk Sprzymierzonych w Niemczech. M.in. zajmował się Polakami w obozie przejściowym dla przesiedleńców w Göttingen. Do Polski wrócił w 1948 r. Pracował w PKO. Działacz harcerski i organizacji młodzieżowych. Odznaczony m.in. Krzyżem Niepodległości.
W latach 1910-1913 studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Działalność artystyczną kontynuował w Legionach, dokumentując w rysunkach żołnierskie życie. W latach 1918-1919 był nauczycielem rysunków w warszawskiej szkole Edwarda Rontalera. Studia malarstwa kontynuował na warszawskiej ASP w latach 1922-1925.
Opis Karta identyfikacyjna żołnierza wojsk sprzymierzonych, 19.01.1945 Legitymacja, kierownik-intendent, Polskie Radio, 1938 Nieśmiertelnik Polskich Sił Zbrojnych Bolesław Szymanowski Szymanowski BOLESLAS | AP 1891 A 6525 Biały metal 45 x 35 mm Sygnet wojskowy z orłem Aluminium, nakładka z orłem na tarczy herbowej - srebro, emalia Wys. 22 mm, nakładka 6 x 5 mm 41 listów Legitymacja Związku Rodzin Wojskowych, Franciszka Szymanowska, 1946 Odwołanie z urlopu i Przydzielenie do Centrum Wyszkolenia Zarządu Wojskowego, Londyn, 26.09.1944 Dzienniczek ucznia, I klasa Praskie Gimnazjum Męskie, n rok 1903/1904, po rosyjsku Zezwolenie na przejazd samochodami Intendentury Sekcji Sanitarnej Komitetu Obywatelskiego Guberni Warszawskiej, Żandarmeria Guberni Warszawskiej, 7.07.1917, maszynopis, pieczęcie, karton, 21 x 16,5 cm Zezwolenie wywozowe, Board of Trade, 22.10.1946 Karta zwolnienia od służby wojskowej, 01.09.1939, Komenda Rejonu Uzupełnień, Warszawa-Miasto III Zaświadczenie o niepobieraniu dodatku na rodzinę za okres służby w Wojsku P.S.Z., 12.11.1946 List po rosyjsku piórem do kancelarii w Sieradzu, 1893 r. Karta Identyfikacyjna nr 1977, wystawiona przez Ministerstwo Porządku Publicznego Rumunii, 1939 Poświadczenie-upoważnienie do zakupów dla Składnicy Wojskowej 1 Dywizji Legionów, Intendentura, Dowództwo Grupy Operacyjnej gen. Rydza-Śmigłego; pióro, pieczęcie, papier; 17 x 21 cm Upoważnienie do załatwiania wszelkich agent Intendentury II Dywizji Legionów, Wilno, 26.04.1919; pióro, pieczęcie, papier; 19 x 16,5 cm Upoważnienie do zakupu maki i ziemniaków, Intendentura II Dywizji Legionów; Wilno, 1.06.1919; pióro, pieczęcie, papier; 16 x 18,5 cm Potwierdzenie podpisu, Intendentura I Dywizji Legionów; Wilno, 2.07.1919; pióro, pieczęcie, papier; 15,5 x 18,5 cm Pełnomocnictwo do zamówień, zakupów, odbioru i kwitowania, Intendentura I Dywizji Legionów; Wilno, 2.07.1919, pióro, pieczęcie, papier; 16 x 18,5 cm Przydzielenie do Baonu Harcerskiego Okręgu Warszawskiego, Sztab generalny, Wydział Personalny, Warszawa 22.01.1919, druk, maszynopis, pióro, pieczęcie; 11 x 17 cm Pełnomocnictwo do zakupów z ramienia Intendentury Grupy Operacyjnej gen. Rydza-Śmigłego, 6.02.1920, maszynopis, pióro, pieczęcie, papier; 17 x 21 cm Upoważnienie do pobierania i kwitowania prowiantów dla intendentury; Dowództwo Grupy Operacyjnej gen. Rydza-Śmigłego, Poczta Polowa 27; 15.01.1920 Kwit na 231985 zł., Oficer łącznikowy, Intendentura, Dowództwo Frontu Południowo-Wschodniego, 31.07.1920; pióro, pieczęcie, papier; 17,5 x 22 cm Zaświadczenie zatrzymania 6 pudów cukru, 7.08.1920, Rejowiec, Posterunek kolejowy ekspedycyjny nr 1, Oddział II sekcji II, Dowództwo Frontu Południowo-Wschodniego; ołówek, pieczęcie, papier, 16 x 21 cm Życzenia bożonarodzeniowe od kapitana Henryka Szcześniewskiego, komendanta chorągwi Żurawie ZHP, 1945, Husssum-Celle, druk, 10 x 15 cm Zaświadczenie PCK o rejestracji jako powracający w wojska polskiego w Anglii, 3.12.1946 Potwierdzenie odbioru 4 funtów 5 szylingów przez London & Abroad Commission Agency, 14.09.1946 Zaświadczenie o przydzieleniu do oficera łącznikowego intendentury D.O.D. 2-ej Armii w Warszawie, 22.12.1920, maszynopis, papier; 17,5 x 22 cm List z Komisji łącznikowej Aliantów, Allied Liaison Branch, Control Commission for Germany, HQ, British Army of the Rhine, 2.06.1946 Trzy spisy polskiego personelu w kwaterze głównej Sprzymierzonych Sił Ekspedycyjnych, 6, 14, 18 maj 1945 20 zdjęć 119 pocztówek, Polska, Wielka Brytania, ZSRR, Francja, poł. XX w. Album Gdańska, Oliwy i Sopotu, Charles Lehman, Kunstanstalt, Berlin, Roman Czarliński, Gdańsk 14 x 19,5 cm, 23 ilustracje: zdjęcia na tekturkach Klocek drzeworytniczy, Legionista na tle pejzażu i słońca Drewno; 13 x 14,5 cm (kompozycja) Sygnowany p.d.: BS Na odwrocie rysunek ptaka ołówkiem Klocek drzeworytniczy, Kapliczka pod wierzbą Linoleum; 15,5 x 10,5 cm Klocek drzeworytniczy Drewno, śr. 11 cm (kompozycja) Klocek linorytniczy, Dom przy drodze Linoleum, 11,5 x 18 cm Album szkiców, ok. 1914-21 12,5 x 17 cm, wewnątrz naklejonych 41 szkiców; ołówek, akwarela, tusz; studia roślin, ornamentów, portrety, pejzaże, studia zwierząt Album szkiców, 1914-1922 26 x 21 cm wewnątrz 20 kart kartonowych z naklejonymi lub luzem 23 kompozycjami, ornamenty, studia roślin, portrety, widok okopów, ołówek, akwarela, tusz; papier Album szkiców, 1912 22 x 17 cm; wewnątrz 20 kart kartonowych za naklejonymi 18 szkicami na papierze, wykonanymi akwarelą, ołówkiem lub tuszem Album szkiców, 1914-1916 24 x 32 cm 14 kart kartonowych, 29 przyklejonych rysunków, akwarela, tusz, ołówek, kompozycje ornamentalne, studia roślin, portrety, sceny legionowe Album pamiątkowy na 1945 r. Okładka skórzana z wytłoczona liczba 15 w okręgu, 13 x 20 cm Ofiarowany Szymanowskiemu przez pracowników i członków Zespołu nr 15. Fotografie, układ i rysunki wykonane przez Zbigniewa Czarneckiego 16 kart z rysunkami i fotografiami, do nich dodane komentarze Szymanowskiego Obrazuje działalność Szymanowskiego i życie obozu polskiego w Göttingen Album fotografii Na okładce dedykacja: Panu kapitanowi Szymanowskiemu Bolesławowi Szkoła Powszechna w Göttingen, dnia 31 maja 1946 21,5 x 29,5 cm, 11 fotografii 13 kart wizytowych Zaproszenie na uroczysty wieczór poświęcony 19 rocznicy wyzwolenia warszawy, Klub Miłośników Warszawy, 1964 Listy z lat 1942-1947 Protokół zebrania Związku Zawodowego 20.10.1959, ołówkiem Notatnik teleadresowy, lata 40., niebieska oprawa, 13,5 x 8 cm Legitymacja ubezpieczeniowa, wydana 4.10.1962 Karta członka honorowego brytyjskiego klubu oficerskiego, Göttingen, 4 stycznia 1945 Kwit materiałowy, Castle Camp, Edynburg, Siły polskie. 9.08.1946 Życzenia bożonarodzeniowe od Polskiego komitetu w Göttingen, 25.12.1945 Zaświadczenie, Ośrodek Zapasowy Wojska, 1.11.1946 Zaświadczenie o zamieszkaniu, Warszawa 6.12.1937, piórem Zaświadczenie pracy w Polskim Radiu, kopia, po francusku, Bukareszt 1.10.1939 Wyniki badań lekarskich Pokwitowanie, C.Hartwig SA Potwierdzenie zamieszkania, Warszawa 27.11.1946 Rachunek z Zetrans, 30.06.1947 Zawiadomienie o spotkaniu "Starej Pragi", 17.11.1963 Rachunek za transport. 11.07.1947, C. Hartwig S.A. Rachunek za maszynę do szycia Singer, 18.10.1946 Biuletyn Wigierski, nr 3, Warszawa sierpień 1963 Biuletyn Wigierski, nr 4/26, Warszawa maj1961 Poświadczenia Oficera Łącznikowego, Nienburg 18.08.1945 Angaż w Centralnym Biurze Obrotu Obrabiarkami, 21.01.1947 Zaświadczenie na przejazd ulgowy repatrianta, 5.12.1946 Dokumenty Koła byłych Wychowanków Gimnazjum i liceum króla Władysława IV, Warszawa, 1959 Podanie do Dyrekcji Polskiego Monopolu Tytoniowego, 22.09.1938 Przyznanie renty starczej, 31.10.1957 Podziękowanie od Banku Polska Kasa Opieki S.A. 31.03.1958 Komunikat nr 1 Harcerskiego Klubu Narciarskiego, Kraków 1.11.1946 List komitetu organizacyjnego zjazdu Uczestników Walki o Szkołę Polską, 1959

Base price 9775,00 zł

77