SZABLA OFICERA KAWALERII wz, 1827, Cesarstwo Rosyjskie, lata 30-te XIX w.
Stal, mosiądz, drewno, skóra; dł. całk. w pochwie 98,5 cm; b. pochwy 96,5 cm, waga: w pochwie 1362 g; bez pochwy 806 g.

Głownia stalowa dł. 85 cm, szer. na nasadzie 33,3 cm i grubości 1 cm, z wygięciem ok. 6 cm, jednosieczna, zakończona obosiecznym piórem z decentrycznym sztychem. Płazy wklęsło szlifowane w szeroką bruzdę z wąską strudzinę przy grzbiecie a la Montmorency. Oprawa rękojeści mosiężna, zamknięta. Jelec krzyżowo kabłąkowy z dwoma bocznymi kabłąkami, lekko spłaszczonymi. Tylne ramię jelca pochylone ku dołowi, zakończone płaską, okrągłą łezką. Głowica pochylona ku przodowi, z owalnym, profilowanym kapturkiem z płaską kopułką, w której zanitowano trzpień głowni. Kapturek przechodzi w szeroki, stopniowo zwężający się warkocz o fazowanych krawędziach, sięgający tylnego ramienia jelca, w którym jest zamocowany. Trzon rękojeści drewniany, wys. ok. 10 cm, poziomo karbowany, pokryty czarną skórą i opleciony podwójnym drutem mosiężnym.
Pochwa wykonana z cienkiej blachy, płaska, bez kołnierza i wodzideł, z dwoma płaskim ryfkami z delikatnymi słabymi ogniwkami, w których osadzone są dwa kółka nośne, zakończona wąską ostrogą ze stosunkowo cienkiej (ok. 2 mm) blachy, robi wrażenie dobranej, być może od szabli polskiej z lat 20-tych XX wieku.

Base price 5900,00 zł