PAŁASZ ŻOŁNIERSKI CIĘŻKIEJ JAZDY produkcji francuskiej dla armii Republiki Chile, Francja, Manufacture ď armes de Châtellerault, k. XIX w.
Stal, ebonit, skóra; dł. całk. w pochwie 108,5 cm; bez pochwy – 100,5 cm; waga: w pochwie 1746 g; bez pochwy 1076 g.

Głownia stalowa, masywna, dług. 85 cm, szer. przy nasadzie 3 cm, z lekkim wygięciem ok. 1 cm, wklęsło szlifowana na obu płazach w szerokie (ok. 15 mm) i głębokie zbrocze, z wydatnym grzbietem szerokości przy nasadzie ok. 10 mm zwężającym się do sztychy i zakończonym krótką (21 cm) bruzdą. Na grzbiecie przy nasadzie wyryta nazwa firmy: Manufakture ď armes de Châtellerault J.H.". Na wewnętrznym płazie, tuż pod koszem jelca wybity jest herb Republiki Chile - dwupolowa tarcza z pięcioramienną gwiazdą.

Oprawa rękojeści masywna, koszowo kabłąkowa, ażurowa, z wyciętymi siedmioma kabłąkami w typie rękojeści francuskich szabel M 1890 lecz wykonana z grubej (ok. 2 mm) blachy stalowej. Górna część oprawy łączy się z wykonaną również z blachy stalowej typową dla broni francuskiej głowicą z krótkim kapturkiem i owalną, wypukłą kopułką na szczycie, w której zanitowano trzpień głowni. Trzon rękojeści wykonany z czarnego ebonitu, karbowany z wycięciem na paluch, zbliżony do chwytów pałaszy pruskich. Pod tarczą jelca podłożona jest owalna podkładka z grubej (ok. 5 mm) skóry. Na blasze osłony dłoni wyryty napis informując o jednostce, na stanie której się znajdowała „4. P. / No / 128” .

Pochwa wykonana z grubej blachy stalowej, z jedną ryfką w górnej części, z owalnym ogniwkiem, w którym osadzono ruchome, stalowe kółko nośne. Kołnierz szyjki pochwy zamknięty płaską kryzą, mocowany dwoma nitami na krawędziach pochwy. Tuż przy wewnętrznym wybita jest francuska punca kontrolera w postaci kółka z literą „B” w środku (J.M. Brenier kontroler I kl. w latach 1889 – 1893) Poniżej wybity jest napis podobny do umieszczonego na koszy rękojeści, ale ze zmienionym numerem broni „P.4 / No / 128”. Dół pochwy zakończony równoramienną ostrogą z grubej blachy (ok. 5 mm).

Base price 2950,00 zł