Paul Emil GABEL
PORT W HAMBURGU

Para obrazów, olej, płótno; po 36 x 50,5 cm

Sygnowane l.d.: P. E. Gabel

na odwrocie nalepka antykwaryczna: Prager & Prinz, Hamburg

Paul Emil GABEL

1875 Elbląg - 1938 Hamburg

Studiował malarstwo na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Dusseldorfie. Akademię ukończył jako absolwent wyróżniający się w malowaniu postaci, krajobrazów i architektury. Specjalizował się w technikach graficznych, czego efektem były popularne wysokonakładowe pocztówki z widokami niemieckich miast, a w tym liczne o tematyce kwidzyńskiej, oraz plakaty i foldery.

Po studiach powrócił do rodzinnego Elbląga, skąd udawał się w podróże studyjne do Holandii, na południe Niemiec, do Włoch, Egiptu i Maroka. To jemu przypisuje się wypowiedź, że po zjechaniu świata, nigdzie tam nie widział tak wspaniałych zachodów słońca, jak na Mierzei Wiślanej.

Gablowi zawdzięczamy widoki nieistniejących już krajobrazów miejskich z byłych Prus Wschodnich. Wiele z tych tematów zostało powielonych na pocztówkach wydawanych przed 1945 rokiem. Największe sukcesy artystyczne odnosił poza Elblągiem w Düsseldorfie i Hamburgu, w którym mieszkał ostatnie dziewięć lat swojego życia. Malarz ten wsławił się również w 1930 roku realizacją zlecenia na portret założyciela znanej firmy Dr. Augusta Oetkera, za rekordowe honorarium 4000 RM. Swojego kunsztu malarza - portrecisty używał do portretowania wielu znanych osobistości, m.in. także do namalowania portretu Hindenburga ( w 1933 roku ) oraz trzech portretów Hitlera ( w 1935 roku.).

Base price 12000,00 zł