Stanisław JANKOWSKI
WIEJSKA CHATA

Akwarela, papier; 36 x 28 cm

Sygnowany l.d.: S. Jankowski

Stanisław JANKOWSKI

1876 - 1948

Malarz, pedagog, działacz społeczny. Studiował malarstwo na krakowskiej ASP. W 1899 objął posadę nauczyciela rysunków w Przemyślu, gdzie następnie prowadził ożywioną działalność organizacyjną i oświatową. Od 1920 pracował jako inspektor szkolny w Janowie Lubelskim. W latach 1930-1941 mieszkał w Chyrowie, gdzie prowadził także badania folklorystyczne. Pisywał do prasy przemyskiej. W 1941 powrócił do Przemyśla; tam uczył w szkole zawodowej i prowadził tajne nauczanie. Wystawiał w Przemyślu (1909), Lwowie (1913, 14, 29), a po 1930 miał także indywidualne wystawy w Chyrowie i Lwowie.

Base price 1500,00 zł