Władysław CHMIELIŃSKI
WARSZAWSKA STARÓWKA - TRYPTYK

Tusz, piórko, akwarela, papier; 24,5 x 62,5 cm

Sygnowany na śr. kwaterze p.d.: Wł. Chmieliński

Kościół Św. Anny, Rynek od Nowomiejskiej, Kościół Mariacki

oprawiony

Władysław CHMIELIŃSKI

1911 Warszawa – 1979 Warszawa

Malarz związanym z Warszawą, gdzie stale mieszkał i pracował. W latach 1926-1931 studiował w warszawskiej Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa (dawna Klasa Rysunkowa). Wiodącym tematem jego obrazów były widoki miejskie, malowane olejno i akwarelą. W latach 1935-1938 stworzył cykl akwarel przedstawiających obiekty polskiej architektury; wśród nich, m.in. wnętrza Zamku Królewskiego w Warszawie i Pałacu w Wilanowie. Po wojnie chętnie malował także konie na tle krajobrazu. W latach 1936-1939 artysta używał także pseudonimu "Władysław Stachowicz".

Base price 8793,82 zł