Jan KOTOWSKI
SANNA

Olej, tektura; 45,5 x 67,5 cm

Sygnowany p.d.; JanKotowski

Jan KOTOWSKI

1885 Opatowiczki – 1960 Milanówek

Malarz i rysownik. Kształcił się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Józefa Unierzyskiego i Leona Wyczółkowskiego (1902-1911). W czasie studiów był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany, zwłaszcza za kompozycję. W 1908 otrzymał stypendium i na trzy lata wyjechał do Paryża. Odwiedził też Londyn i Belgię. Po powrocie do kraju zamieszkał na stałe w Warszawie. Był członkiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (w 1913 otrzymał stypendium), należał także do grupy „Pro Arte“ oraz do Zrzeszenia Polskich Artystów Plastyków (od 1927), a po wojnie do Grupy Artystów Plastyków Zachęta. Tworzył, rozgrywające się w pejzażu, rodzajowe kompozycje - polowania, sceny wojskowe, sanny, zaprzęgi - z powtarzającym się stale motywem koni. Malował też pejzaże - widoki wsi i małych miasteczek - odznaczające się trafną obserwacją realiów tamtejszego życia. Brał udział w wielu wystawach krajowych; jego obrazy cieszyły się znaczną popularnością.

Base price 1884,39 zł