056. Julian MASZYŃSKI

600.00

PRZYJECIE DO KONWIKTU, 1882

Rytował Henryk Redlich (1838 – 1884)

Miedzioryt, papier; 44 x 33 cm (w świetle p-p)

Sygnowany z płyty pod ryciną: Malował Juljan Maszyński wl P. Bulikowskiego rytował Henryk Redlich / Przyjęcie do Konwiktu / Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie Polskim Członkom swoim za rok 1882

Cena wywoławcza 600

Estymacja 800 – 1000

Julian MASZYŃSKI

1847 – 1901

Aktor, malarz i dramaturg. Studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej, jednak swoje życie zawodowe związał głównie z aktorstwem. Od 1917 r. związany z Teatrem Polskim. Swój talent malarski wykorzystał przy inwentaryzacji zabytków warszawskich podczas I wojny światowej. Prace z tego okresu były przedmiotem ekspozycji Zachęcie w 1920 r. Jego pasją było również kolekcjonowanie i konserwacja zabytkowych mebli.