4,000.00 zł
UŁANI NA WIEJSKIEJ DRODZE
Olej, płótno; 62,5 x 78 cm
Sygnowany p.d.: JanKotowski
Cena wywoławcza 4000
Estymacja 5000 – 6000
Jan KOTOWSKI
1885 Opatowiczki – 1960 Milanówek
Malarz i rysownik. Kształcił się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Józefa Unierzyskiego i Leona Wyczółkowskiego (1902-1911). W czasie studiów był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany, zwłaszcza za kompozycję. W 1908 otrzymał stypendium i na trzy lata wyjechał do Paryża. Odwiedził też Londyn i Belgię. Po powrocie do kraju zamieszkał na stałe w Warszawie. Był członkiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (w 1913 otrzymał stypendium), należał także do grupy „Pro Arte oraz do Zrzeszenia Polskich Artystów Plastyków (od 1927), a po wojnie do Grupy Artystów Plastyków Zachęta. Tworzył, rozgrywające się w pejzażu, rodzajowe kompozycje – polowania, sceny wojskowe, sanny, zaprzęgi – z powtarzającym się stale motywem koni. Malował też pejzaże – widoki wsi i małych miasteczek – odznaczające się trafną obserwacją realiów tamtejszego życia. Brał udział w wielu wystawach krajowych; jego obrazy cieszyły się znaczną popularnością.