001. Stefan FILIPKIEWICZ
TATRY
Description

Akwarela, gwasz, papier naklejony na tekturę, 48 x 68 cm

Sygnowany p.d.: Stefan Filipkiewicz

Cena wywoławcza 4500

Estymacja 5200 - 5500

178 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego

15 grudzień 2018 | sobota, godz: 17:00

Stefan FILIPKIEWICZ

1879 Tarnów 1879 – 1944 Mauthausen

Malarz i grafik, pejzażysta. W latach 1900-1908 studiował w krakowskiej ASP u Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Pankiewicza i Jana Stanisławskiego. Już w czasie studiów brał udział w wystawach krakowskiego TPSP, później uczestniczył w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Uznawanym za jednego z najwybitniejszych uczniów Stanisławskiego i jego szkoły pejzażu. Malował krajobrazy tatrzańskie i podhalańskie, pejzaże z podkrakowskiego Radziszowa, gdzie spędzał wakacje, a w latach późniejszych także widoki nadmorskie. Malował również dekoracyjne martwe natury z bukietami kwiatów. Zajmował się grafiką, ilustracją, projektowaniem plakatów i medali. Od roku 1908 był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”. W latach 1913-1914 prowadził kurs malarstwa dekoracyjnego w Szkole Przemysłowej w Krakowie, od 1930 wykładał w ASP w Krakowie, a od 1937 był profesorem tej uczelni. W 1929 roku otrzymał złoty medal na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu, w 1933 roku nagrodę Polskiej Akademii Umiejętności za całokształt twórczości. W latach 1914-1917 służył w Legionach, w czasie drugiej wojny światowej działał w konspiracji.

Miejsce: Archiwum

Base price 4500,00 zł