Władysław POPIELARCZYK

575.00

GŁOWY NA TLE JESIENI, 1964
Collage, tusz, tempera, papier; 35 x 50,5 cm
Sygnowany p.d.: 64 | W. Popielarczyk; na odwrocie: WŁADYSŁAW POPIELARCZYK | głowy na tle jesieni | tempera | 1964

Władysław POPIELARCZYK
1925-1987
Studia ukończył w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uprawiał malarstwo sztalugowe i ścienne, urządzał happeningi, pisał wiersze i komponował piosenki. Miał ponad czterdzieści wystaw indywidualnych, brał udział w licznych ekspozycjach zbiorowych w galeriach i muzeach w kraju i zagranicą. Od 1965 roku prowadził własną galerię na ul. Piwnej w Warszawie. Tam urządzał słynne wernisaże swojej sztuki. Tworzy cykle: Malowane okna, Madonny współczesne, Macierzyństwo, obrazy hexagonalne, cykl rysowanych listów. Jest to malarstwo odzwierciedlające niepokój i nerwowość ówczesnego czasu, płynność natury i jej zmienność. Artysta prawie całe życie spędził na Starym Mieście. Był postacią niezwykle barwną i komunikatywną. Spotkania z nim zawsze stawały się wydarzeniem – happeningiem. Był artystą wszechstronnie uzdolnionym. Współpracował ze znanymi architektami, zaprojektował i wykonał ponad dwadzieścia pięć realizacji wystroju plastycznego w obiektach użyteczności kulturalnej, w technikach: fresk, mozaiki, płaskorzeźby, witraże. W latach 1962-64 wystawiał swoje prace na murach Barbakanu. W 1998 roku malarstwo artysty zostało zaprezentowane w Galerii Forma&Colour w Warszawie w ramach ARTBARBAKAN 98.