Wlastimil HOFMAN
Tryptyk OREADA, 1925
Olej, tektura 3x(34 x 49) cm, wymiar łączny 147 x 34 cm
Sygnowany na środkowej kwaterze: Wlastimil Hofman 1925; na bocznych: Wlastimil Hofman
Szczegóły produktu

Cena wywoławcza 35000

Estymacja 45000 - 50000

Oready − w mitologii greckiej nimfy gór i i jaskiń. Były związane z boginią Artemidą. Pierwsze pokolenie oread to potomstwo pięciu Daktylów i pięciu Hekateryd. Kolejne pokolenia to potomstwo starszych oread oraz ich braci satyrów.

Wlastimil HOFMAN

1881 Karlino – 1970 Szklarska Poręba

Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Floriana Cynka, Jana Stanisławskiego, Leona Wyczółkowskiego i Jacka Malczewskiego. W latach 1899-1902 uczył się jeszcze u Jeana Léona Gérôme’a w paryskiej École des Beaux-Arts. W czasie I wojny światowej przebywał w Pradze i w Paryżu; od 1920 stale mieszkał w Krakowie. Dużo wystawiał; należał do wielu stowarzyszeń twórczych - był współzałożycielem „Grupy Pięciu” (1905) i „Grupy Zero” (1908), członkiem Związku Artystów Czeskich „Manes”, a od 1911 członkiem Tow. Artystów Polskich „Sztuka”. W czasie II wojny światowej poprzez ZSRR i Turcję przedostał się do Jerozolimy, skąd w roku 1946 wrócił do Krakowa. Od roku 1947 stale mieszkał w Szklarskiej Porębie. Malował przede wszystkim fantastyczno-symboliczne kompozycje o motywach ludowych oraz sceny rodzajowe, portrety i pejzaże. Jego obrazy mimo bliskich analogii i powiązań ze sztuką Malczewskiego odznaczają się zawsze indywidualnym charakterem i stylem.

Cena wywoławcza: 35000,00 zł
Odpłata droit de suite ◙